Kontakt


Projektledare:

Anne Malmström (föräldraledig)

Gerd Helena Hals (vikarierande)

Foreningene Nordens Forbund

Snaregade 10 A

1205 København K

Tfn +45 53693066

kontakt@nordisklitteratur.org

 

Press

För press relaterade frågor, kontakta vänligen projektledaren eller landsrepresentanten. Tryck här för tillgängligt press material. 

Referencegruppen och landsrepresentanter:

Referensgruppen är med om att välja årets tema och böcker. Landspresentanterna ansvarar för Nordiska litteraturveckan i sina respektive länder (översättning av hemsida, marknadsföring, press etc.). Om inget annat framgår är referensgruppmedlemmen och landsrepresentanten den samma.

 

sweflag

Julia Brink
Föreningen Norden
Box 22 087
SE-104 22 Stockholm

Tel: +46 (0)708923248
Mail: julia@norden.se

 

danflag

Merete Riber
Foreningen Norden
Vandkunsten 12
DK-1467 København K

Landsrepresentant:
Peter Jon
Tel: +45 35 42 63 25
Mail: peterjon@foreningen-norden.dk

 

noflag

Heidi Lønne Grønseth
Foreningen Norden     
Harbitzalléen 24         
NO-0275 Oslo

Tel +47 22 51 67 60
Mail: heidi@norden.no

 

isflag

Kristín Magnúsdóttir
Föreningen Norden Island
Norræna félagið
Óðinsgata 7
IS-101 Reykjavik

Tel: +354 551 0165
Mail: kristinm@norden.is

 

fiflag

Kitty Rönnberg
Pohjola-Norden         
Fredriksgatan 61 A 11
FI- 00100 Helsingforss

Tel: +358 044 733 5773
Mail: kitty.ronnberg@pohjola-norden.fi

 

foflag

Marjun Patursson
Norrøna Felagið í Føroyum
Lützenstrøð 4
FO-100 Tórshavn

Tel: +298 516274
Mail: mava@kallnet.fo

 

Ålandflag

Annica Andersson
Föreningen Norden Åland
Hamngatan 4
22100 Mariehamn

Landsrepresentant:

Bror Myllykoski
Tel: +358 (0) 457 343 0505
Mail: norden@aland.net

 

grflag

Mette Laustsen
Det Grønlandske Landsbibliotek
Postboks 1011
3900 Nuuk

Tel: +299 34 89 27
Mail: mette@katak.gl

 

 

 samefl

Liv Inger Lindi
Sámediggi - Sametinget
Ávjovárgeaidnu 50
9730 Karasjok/Kárášjohka

Tel: +47 78 47 40 57
Mail: liv.inger.lindi@samediggi.no